شما اینجا هستید
اخبار » تخلیه ته لنجی در روزهای تعطیل انجام می شود

خبر بندر: مدیرعامل تعاونی لنجداران گناوه گفت: به منظور سرعت بخشی درتخلیه کالای همراه ملوان (ته لنجی) در نشستی مقررشد بصورت ۲۴ ساعته و حتی روزهای پنجشنبه و جمعه انجام شود.

به گزارش خبر بندر؛ سیدعلی موسوی گمارانی  در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: این تصمیم با حضور فرماندار، مدیرکل گمرک و دریابانی این شهرستان پس از بحث و تبادل نظر در زمینه تسریع در روند تخلیه شناورها اتخاذ شد.
وی اظهارکرد: با توجه به اینکه در آستانه نوروز جمعیت زیادی از هموطنان و اهالی این شهرستان برای خرید به بازار این بندر مراجعه می کنند، تخلیه سریع کالا از شناورها کمک در رسیدن بموقع کالاها به بازار این بندر است.
مدیرعامل تعاونی لنجداران گناوه از تمامی کسانی که در مسیر بهبود وضعیت ته لنجی از جمله نماینده حوزه انتخابیه در مجلس شورای اسلامی و فرماندار این شهرستان تلاش کردند، تقدیر کرد.
در چند روز اخیر لنجداران و ملوانان شناورهای باری در بندرهای استان بوشهر در اعتراض به آنچه محدودیت های سختگیرانه در اجرای مصوبه ساماندهی کالای همراه ملوان نامیده شد، بویژه بندرهای گناوه، دیلم، بوشهر، ریگ و دیر از تخلیه کالا خودداری و تجمع هایی برای بازنگری در این مصوبه برگزار کردند.
سرانجام پس از رایزنی های نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی و مسئولان استان با مسئولان کشوری مرتبط با ترخیص کالا موافقت آنها را با تخلیه کالای همراه ملوان به روال پیش از اجرای مصوبه ساماندهی کالای ته لنجی تا پایان فروردین ماه سال آینده گرفتند و تخلیه کالای ملوانی از روز گذشته در بندرهای استان بوشهر پس از ۲ هفته توقف دوباره از سرگرفته شد.
پیش از این مصوبه میزان قانونی و اسمی کالای همراه ملوان در هر سفر برای یک ملوان ۴۰ میلیون ریال بود اما در عمل و اجرا ملوانان بسیار فراتر از این میزان کالای خارجی در هر سفر بدون پرداخت عوارض گمرکی در قالب ته لنجی وارد می کردند.
با اجرای مصوبه ساماندهی ته لنجی اگرچه این میزان بطور قانونی برای هر ملوان نسبت به قبل ۲٫۵ برابر شده است، ولی با توجه به اینکه مصوبه جدید بصورت دقیق و با نظارت اجرا می شود و ملوانان برای واردات در قالب مصوبه تنها به ارزش ۱۰۰ میلیون ریال می توانند کالا وارد کنند و از واردات بیشتر آنها جلوگیری می شود، ناراضی هستند.
یکی از مزیت های مصوبه ته لنجی فراهم شدن امکان جابه جایی این کالاها در سطح استان بوشهر و جمع شدن خودرهای شوتی ( خودروهای سورای تندرو که کالای قاچاق حمل می کنند و باعث حوادث زیادی در جاده ها می شوند) از سطح جاده های این استان است.
هیات وزیران درجلسه ۱۸/ ۵/ ۱۳۹۶ به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن وتجارت و به استناد اصل یکصدوسی وهشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آیین‌نامه ورود کالا توسط ملوانان شناورهای دریایی سنتی با ظرفیت کمتر از ۵۰۰ تن و ساماندهی و نوسازی آن شناورها را در ۱۸ ماده مصوب کرد.
براساس ماده ۷ این آیین نامه شناورهای دریایی سنتی با ظرفیت کمتر از۵۰۰ تن (لنج تجاری) در صورت تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار دادن ملوانان شاغل در آن شناور و برخوردار شدن آنان از مزایای بیمه تأمین اجتماعی از قبیل بازنشستگی، بیمه درمان، عیدی آخر سال و سایر موارد مربوط، مجاز هستند در هر سال برای هر شناور و هر ملوان حداکثر شش نوبت و در هر نوبت به ازای هر ملوان تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال از معافیت ملوانی مندرج در تبصره (۳) ماده (۱) این آیین‌نامه استفاده کنند.
براساس تبصره ۲ ماده ۷ این آیین نامه نیز معافیت‌های ملوانی برای شناورهای زیر ۲۰۰ تن حداکثر ۶ نفر، برای۲۰۱ تا ۳۵۰ تن حداکثر هفت نفر و برای ۳۵۱ تا ۵۰۰ تن حداکثر هشت نفر و در هر حال برای حداکثر ۶ سفر در طول یکسال اعمال می‌ شود.
در مناطقی که تعداد سفر متداول شناورها بیش از ۶سفر است سفرهای مازاد شناور مشمول معافیت نبوده و ترخیص کالا در هر حال مشمول مقررات صادرات و واردات کشور است.
بیش از ۲ هزار شناور سفاری و باری در استان بوشهر فعالیت دارند که هرکدام از این لنج‌ها بین ۶ تا ۸ ملوان دارند و بیش از ۱۲ هزار نفر بطور مستقیم در شناورها مشغول به کار هستند.
۳۵ تا ۴۰ هزار نفر نیز در بازار شهرهای ساحلی از طریق خرید و فروش کالای ته لنجی فعالیت می کنند که با این احتساب خانواده های ملوانان و بازاریان حدود ۱۶۰ هزار نفر از جمعیت استان از طریق واردات کالای ته لنجی امرار معاش دارند.
بندرگناوه از بنادر فعال تجاری استان بوشهر و دارای بیش از یک هزار فروند شناور باری است./ ایرنا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

خبر بندر | بندرگناوه، بندر دیلم، بوشهر