شما اینجا هستید

اخبار » رئیس جمهور در گفتگوی زنده تلویزیونی: در سایه تحریم یک نفر ۹۰۰۰ میلیارد تومان را برداشت ورفت
گروه : اخبار

صدای بندر : امشب رئیس جمهور برای سومین بار پس از آغاز دولت یازدهم با مردم سخن می گوید. دقایقی پیش این گفت و گو با حضور علی اکبرعبدالرشیدی و سودابه حسنی‌دخت دو مجری تلویزیونی که اجرای این گفت‌وگوی زنده تلویزیونی را برعهده دارند آغاز گردیده است.این گفت و گو همزمان از طریق شبکه سراسری رادیو ایران نیز پخش می‌شود.

به گزارش صدای بندر به نقل از «تابناک »رئیس‌جمهور در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا اقدامات اقتصادی شما در شش ماه پایانی سا ل۹۲بر اساس پیش‌بینی‌های دولت بود، گفت: دولت از آغاز کار خود تا پایان سال ۹۲ چند هدف مهم را در بخش اقتصادی دنبال می‌کرد؛ دولت، با معضلات فراوانی مواجه داشت که اولین آن معضل تورم بود.

وی با بیان اینکه تورم در حدی بود که اگر می‌خواستیم برای اشتغال فکری بکنیم نیاز بود که تورم را مهار کنیم،‌ افزود: تورم ۴۳ درصدی برای کشور قابل تحمل نبود.

روحانی ادامه داد: اولین برنامه ما برای مهار تورم عدم استفاده از پول پرفشار و بانک مرکزی بود و ما در همان ابتدا استفاده از منابع بانک مرکزی را منطقه ممنوعه اعلام کردیم.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: در شرایطی که شدیداً تحت فشار بودیم از امکانات بانک مرکزی استفاده نکردیم و حتی برای مسکن مهر نیز از منابع دیگر بهره گرفتیم و توانستیم تورم را مهار کنیم.

وی با اشاره به آمار تورم نقطه به نقطه در کشور و کاهش آن به ۱۷٫۴درصد، گفت: ما به مردم وعده داده بودیم تورم را تا پایان سال به ۳۵درصد برسانیم و این کار را انجام دادیم و بر اساس آمار بانک مرکزی تورم به ۳۴درصد و بر اساس آمار مرکز آمار به ۳۲درصد در پایان سال رسید.

رئیس‌جمهور اقدام بعدی دولت را سامان‌دهی به پرداخت یارانه‌ها عنوان کرد و افزود: ما پرداخت یارانه را تا پایان سال ۹۲ علی‌رغم مشکلات و فشارهای بودجه‌ای انجام دادیم.

روحانی با اشاره به اصلاحیه بودجه سال ۹۲ که از سوی دولت ارائه شد تصریح کرد: ما با این اصلاحیه دولت را از لحاظ مالی تحت فشار قرار دادیم تا بودجه سامان‌دهی شود و نرخ بودجه را از ۲۱۰هزار میلیارد تومان به ۱۵۰هزار میلیارد رساندیم.

وی ادامه داد: در پایان سال نیز موفق شدیم بدون توسل به بانک مرکزی مشکلات را کم کرده و حقوق کارمندان را پرداخت کنیم.

وی ادامه داد: در پایان سال نیز موفق شدیم بدون توسل به بانک مرکزی مشکلات را کم کرده و حقوق کارمندان را پرداخت کنیم.

رئیس‌جمهور با شایعه خواندن این موضوع که افزایش قیمت حامل‌ها بر روی قیمت کالاها اثر زیادی خواهد گذاشت تاکید کرد که به هیچ عنوان افزایش قیمت در سطح بالا نخواهیم داشت.

روحانی در ادامه سخنان خود درباره رسیدن به اهداف مد نظر دولت یازدهم یادآور شد: دولت اهداف مدنظر را اعلام کرد و آنها را دنبال کردیم و برنامه‌هایی که به مردم گفتیم جامع عمل پوشاندیم.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه البته هرکاری دولت انجام داده با کمک، حمایت و حضور مردم در صحنه بوده است، افزود: فرهیختگان، علما و به ویژه مقام معظم رهبری در همه زمینه‌ها کمک و هدایت کردند.

بیش از هزار تا ۱۵۰۰میلیارد تومان کسر داشتیم

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی و اینکه نظر شما بر افزایش تدریجی قیمت‌ها بوده است، آیا افزایش ۷۰درصدی تدریجی است،‌اظهار داشت: در ابتدا بر این نکته تأکید می‌کنم که ما یا باید شرایط موجود را ادامه می‌دادیم یعنی حامل‌های انرژی به همان صورت باقی‌ می ماند که در واقع هر ماه برای پرداخت یارانه مشکل داشتیم.

روحانی بر همین اساس به پرداخت سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان یارانه نقدی در هر ماه اشاره و اضافه کرد:‌ بیش از هزار تا ۱۵۰۰میلیارد تومان کسر داشتیم یا اینکه باید یارانه نقدی را کاهش می‌دادیم و یا شرایطی که برای مصرف انرژی بود قبول می‌کردیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مصرف انرژی در کشور ما دو برابر جهانی است، یادآور شد: در زمینه آلودگی نیز یا باید به همین صورت باقی‌میماند که در شهرهای بزرگ معضل آلودگی بسیار زیاد بود؛ ما اگر همان وضع را ادامه می‌دادیم باید تابستان امسال خاموشی را داشتیم چرا که کل درآمد برق صرف یارانه می‌شد.

وی با تأکید بر اینکه در بحث انرژی، گاز و نفت تمام درآمدها صرف یارانه نقدی می‌شد، اظهار داشت: در برق و گاز مشکل داشتیم و در زمستان امسال نیز با وجود برخی مشکلات توانستیم مسئله گاز خانگی مردم را تأمین کنیم. از این رو یا باید وضع ادامه می‌یافت یا تحول در مسئله قیمت حامل‌های انرژی ایجاد می‌شد.

باید وضع موجود را ادامه یا تغییر می‌دادیم

روحانی در عین حال به افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال ۸۹ اشاره و تصریح کرد: در آن سال قیمت انرژی ۵۵۰درصد افزایش یافت که برخی اکنون پیشنهاد کردند به همین صورت دفعی یا ناگهانی افزایش یابد و عده‌ای مخالف بودند که در نهایت اینبار مجموعه افزایش حامل‌های انرژی به طور متوسط ۵۰درصد است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما ناچار بودیم به دلیل شرایط کشور و تورم، دفعی عمل نکنیم، یادآور شد: بنای دولت این است که تورم را مهار کنیم البته با نقطه مطلوب فاصله داریم و تورم ما باید به ۲۵درصد برسد.

وی در ادامه سخنان خود به تصمیم مجلس شورای اسلامی در زمینه بودجه اشاره کرد که دولت نیز با آن همراه بود و گفت: در بحث یارانه که در واقع تصمیم نظام است و قانون به شمار می‌رود باید اجرا شود.

روحانی در عین حال گفت که تصمیمی که مجلس اتخاذ کرده این بود که درآمدها از محل افزایش حامل‌های انرژی ۴۸هزار میلیارد تومان باشد؛‌ اگر این مصوبه به همین صورت باشد حامل‌های انرژی باید ۷۰درصد گران شود اما ما به ناچار به ۵۰درصد آن را کاهش دادیم و درآمد ما ۹هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: با شیب ملایم‌تر طبق نظر مجلس عمل کردیم از طرف دیگر مجلس دولت را مکلف کرده در سال جاری فقط به افراد متقاضی نیازمند یارانه نقدی را بدهد.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه بحث افزایش حامل‌های انرژی به نوعی دغدغه مردم به شمار می‌رود آیا برای افزایش قیمت بعد از خردادماه که فشار بر روی قشر ضعیف نباشد،‌اقدامی در دستور کار دارید، گفت: راه حلی که پیش روی ماست، این است که یا باید وضع موجود را ادامه یا تغییر می‌دادیم.

به ما افزایش قیمت تا ۵۰۰ تومان را پیشنهاد دادند، اما ما آن را ۲۵۰ تومان در نظر گرفتیم

رئیس جمهور با اشاره به برخی مشکلات پیش‌رو در صورت پرداخت یارانه به شیوه قبلی اضافه کرد: اگر می‌خواستیم به همان شیوه قبل پرداخت یارانه را ادامه دهیم ماهانه کسری بودجه داشته و برق در تابستان به خاموشی می‌رسید و در زمینه گاز نیز به مشکل برمی‌خوردیم، در واقع کل پول انرژی برای پرداخت یارانه صرف می‌شد.

روحانی با بیان اینکه باید قیمت همه حامل‌های انرژی را بالا می‌بردیم، اضافه کرد: اما به عنوان مثال برق به بخش‌های نظیر صنعت و کشاورزی مربوط می‌شود و ما شیب افزایش قیمت نفت، گاز و گازوئیل را کم در نظر گرفتیم.

وی ادامه داد: در زمینه گازوئیل که به حمل‌ونقل عمومی مربوط می‌شود برخی به ما افزایش قیمت تا ۵۰۰ تومان را پیشنهاد دادند و برخی دیگر ۳۰۰ تومان را مطرح کردند اما ما آن را ۲۵۰ تومان در نظر گرفتیم.

رئیس جمهور اضافه کرد: در زمینه افزایش نرخ برق هنوز به میزانی نرسیده‌ایم که شرکت برق برای تولید برق هزینه می‌کند.

روحانی با اشاره به شایعه مطرح مبنی بر گران شدن قیمت اجناس به دلیل افزایش قیمت و حامل‌های انرژی افزود:‌ اثر افزایش حامل‌های انرژی بر دیگر قیمت‌ها زیاد نیست و در بالاترین حالت ۵.۶ درصد تورم خواهیم داشت که این را نیز جبران خواهیم کرد و این طور نیست که شایعه شده با افزایش قیمت حامل‌ها دیگر جنس‌ها نیز گران می‌شود.

دولت هر سه ماه یکبار گزارش خواهد داد

وی با تأکید براینکه سازوکارهای کنترلی برای تأمین کالا و پولی که از مردم گرفته می‌شود تعیین شده، اظهار داشت: این پول صرف موارد ضروری جامعه خواهد شد.

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به ثبت‌نام متقاضیان دریافت یارانه تصریح کرد: براساس قانون مجلس ناچار بودیم از مردم دعوت کنیم تا برای دریافت یارانه ثبت‌نام کنند و ظرف مدت ۱۰ روز در اقدامی بزرگ از ۷۳ میلیون نفر ثبت‌نام به عمل آمد.

روحانی با قدردانی از مردم به دلیل حفظ نظم در ثبت‌نام برای دریافت یارانه اظهار داشت:‌ از کسانی که برای اهداف ملی ثبت‌نام نکردند، قدردانی می‌کنم.

وی ادامه داد: دولت آنچه در زمینه حامل‌های انرژی دریافت می‌کند و یا از منابع صرفه‌جویی شده از طریق انصراف مردم به دست می‌آورد را هر سه ماه یکبار گزارش خواهد داد و همه این منابع برای نظام سلامت یا تولید یا حمل‌ونقل و یا برای یارانه کالایی به افراد نیازمند صرف خواهد شد.

رئیس جمهور با تأکید براینکه راهی که دولت انتخاب کرده در چارچوب قانون بوده است، اظهار داشت: امیدوارم با همکاری خوب مردم در اجرای قانون راه را به خوبی ادامه دهیم.

قیمت داروهای خارجی در سال۹۳ به میزان ۱۰ درصد کاهش خواهد داشت

روحانی در پاسخ به سؤالی در خصوص فعالیت‌های دولت در خصوص سلامت و تأمین داروهای مردم گفت: همانگونه که مردم می‌دانند نظام سلامت ما دارای مشکلات فراوانی است. بستری شدن، مخارج بسیار سنگین و گرانی بر مردم تحمیل می‌کند، بیماری‌های صعب‌العلاج مشکلات فراوانی را به وجود می‌آورد.

وی افزود: در سال ۹۲ مردم مشکلات فراوانی را در خصوص بحث غذا و بحث دارو تحمل کردند و خوشبختانه این مشکلات تا حدود زیادی امروز حل و فصل شده است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: من در اینجا این خبر را اعلام می‌کنم که در سال ۹۳ داروهای ساخت داخل به هیچ عنوان گران نخواهد شدو داروهای خارجی نیز به میزان ۱۰ درصد کاهش خواهد داشت.

روحانی گفت: در بخش ملزومات پزشکی هزینه‌ها به شدت کاهش پیدا کرده است.

وی با اشاره به هزینه‌های بستری در بیمارستا‌ن ها گفت: پیش از این مردم مجبور بودند تمام هزینه‌های ملزومات از دمپایی تا ملحفه تا انواع داروها و تا حتی اقدامات تشخیصی شامل MRI و اسکن را خود برعهده بگیرند.

اختصاص ۱۰هزار میلیارد تومان به بخش بهداشت

رئیس‌جمهور گفت:‌ قرار شده است تا هزینه‌های ملزومات پزشکی تماماً از سوی بیمه تأمین شود و بقیه هزینه‌ها نیز در صورت نیاز از سوی دولت تأمین خواهد شد و مردم شرایط جدیدی را در حوزه درمان تجربه خواهند کرد.

روحانی با اشاره به بیمه شدن تمام مردم،‌گفت: تقریباً‌ ۵میلیون نفر بیمه نیستند که آنها به تدریج بیمه خواهند شد و هزینه‌ای معادل ۲۳هزار تومان برای دفترچه بیمه پرداخت خواهند کرد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اختصاص ۱۰هزار میلیارد تومان به بخش بهداشت علاوه بر بودجه عادی گفت: بخشی از این مبلغ به میزان چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از هدفمندی یارانه‌ها پرداخت خواهد شد و من به وزیر بهداشت دستور دادم که مردم بتوانند مبالغ ناشی از هدفمندی را مشاهده کنند.

روحانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه یکی از مشکلات مردم دفترچه‌های بیمه استومردم نمی‌توانند از آن خوب استفاده کنند،‌ نظر شما در این زمینه چیست، افزود: قبلاً مشکلی که وجود داشت این بود که پول بیمه دیر پرداخت می‌شد، ما امسال تقریباً بدهی‌ که وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی به بخش‌های مختلف نظام سلامت و دارو داشته ، پرداخت کرده‌ایم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: خیلی جاها مردم می‌رفتند و گفته می‌شد بیمه پول نمی‌دهد اما در حال حاضر تا پایان ماه بهمن کاملاً‌ پول پرداخت شده است و به تدریج هر صورتحسابی می‌آید پرداخت شده و ارزش دفترچه‌های بیمه افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه با دفترچه بیمه ۲۰۰قلم دارو مشمول بیمه بودند و بقیه مشمول آن نمی‌شد، افزود:‌ ما این ۲۰۰قلم را در ماه اردیبهشت و شاید از ۱۵ و ۱۶ اردیبهشت‌ماه به بالای ۳۰۰ قلم دارو برسانیم.

روحانی با تأکید بر اینکه تصمیم این است بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ قلم دارو باشد، گفت: البته موارد دیگر هم هست. در جاهایی که بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از بعد از ظهر و شب و روزهای تعطیل دارای متخصص نبود و مردم ناچار بودند به مراکز خصوصی بروند از این به بعد هم، هم در بعد از ظهر و هم شب متخصص حضور خواهد داشت.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در بسیاری از شهرستان‌ها که متخصص وجود نداشت به تدریج این متخصص‌ها به آنجا اعزام می‌شوند یادآور شد: در این صورت مردم نیازمند به طی مسافت دور نخواهند بود. در طی سال جاری و بسیاری از این موارد در همین اردیبهشت‌ماه صورت خواهد گرفت و در نظام سلامت مردم شاهد تحول چشمگیر هستند.

وی بر همین اساس برخی موارد را مثل نوسازی بیمارستان‌ها نیازمند زمان طولانی‌تری دانست و یادآور شد: ولی از نظر پولی که برای بیماری و بستری شدن مردم پرداخت می‌کردند تحول ایجاد می‌شود و از نیمه اردیبهشت‌ماه می‌توان شاهد آن بود.

تورم در هفت تا هشت ماهی که دولت فعال بود ۲۴ درصد تورم کاهش یافته است

روحانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه اقشار کم درآمد از محل افزایش قیمت‌های انرژی و اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها چه چیزی گیرشان می‌آید خاطرنشان کرد: وقتی تورم را کاهش دهیم همه گیرشان می‌آید؛ در مسئله تورم از مرداد تا اسفند یعنی هفت تا هشت ماهی که دولت فعال بود ۲۴ درصد تورم کاهش یافته است و این در تاریخ کشور ما شاید بی‌نظیر باشد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در هیچ مقطعی وجود ندارد که در طول مرداد تا اسفند حدود ۲۴ درصد تورم کاهش یافته باشد یادآور شد:‌ اگر تورم را کاهش نمی‌دادیم کسی که حقوق یک و میلیون تومانی در ماه داشت بایدماهانه ۲۵۰هزار تومان از پولش کسر می‌شد. پس خود کاهش تورم کمک به همه مردم است.

وی در ادامه سخنان خود یادآور شد: در بحث هدفمندی یارانه‌ها در مرحله دوم اقداماتی که انجام می‌گیرد ابتدا در نظام سلامت است؛ مردم هم در خرید دارو و هم مراجعه به بیمارستان و هم بستری شدن کاهش را مشاهده می‌کنند و به جای اینکه پول نقد به مردم داده شود وقتی مردم اطمینان یابند مخارج کاهش یافته است در واقع تمام بیماران صعب‌العلاج را تحت پوشش قرار می‌دهیم.

تلاش برای پرداخت ۵ نوبت یارانه کالایی به ۱۱ میلیون نفر

روحانی اضافه کرد: این که همه مردم را بیمه می‌کنیم کمک به همه مردم است؛ همچنین ما در مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها افرادی که زندگی بسیار سختی دارند به آنها یارانه کالایی هم پرداخت می‌کنیم تحت عنوان بسته امنیت غذایی.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه البته در این مرحله به همه آنهایی که تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی هستند و یا ثبت‌نامه کرده‌اند که ۱۱میلیون نفر می‌شوند یارانه غذایی خواهیم داد، گفت: ما تلاش می‌کنیم تا در طول امسال ۵ بار یارانه کالایی را پرداخت کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا کسانی که تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی نیستند سبد کالایی نمی‌گیرند، یادآور شد: این افراد نیازمندترین افراد هستند؛ هرکس ثبت‌نام کرده این سبد را دریافت می‌کند و اگر کسی بعداً ثبت‌نام کند او نیز خواهد گرفت.

روحانی تصریح کرد: علاوه بر ثبت‌نام‌هایی که مردم کرده‌اند و درآمدها را اعلام کردند البته به همه مردم اعتماد می‌کنیم اما اطلاعات پردازش می‌شود و اگر احساس کردیم افراد دیگری نیازمند هستند به این یازده میلیون نفر اضافه می‌شوند.

رئیس‌جمهور با اشاره به درآمد ۱۳۰۰میلیارد تومانی دولت از محل انصراف مردم از دریافت یارانه نقدی، گفت: اگر میزان انصرافی‌ها بیشتر شود درآمد دولت نیز بیشتر خواهد شدو می‌تواند به افراد نیازمند بیشتری یارانه بدهد.

تولید نفت در کشور و همینطور فروش آن در این مدت افزایش پیدا کرده است.

روحانی با اشاره به بخش‌هایی که منابع حاصل از انصراف مردم از یارانه در آن ثبت می‌شود، گفت: ما در محیط زیست مشکلات فراوانی داریم؛ در زمینه نفت و گاز و بنزین یورو چهار برنامه‌هایی داریم و هم‌اکنون در تهران و کرج این طرح‌ها در حال اجراست و تا پایان سال آن را به شهرهای بزرگ گسترش می‌دهیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: بنزین پاک آلودگی هوا را کاهش می‌دهد و در مورد بعد مسئله تغییر وسایل گرمازا وجود دارد که دولت ۲۰میلیون بخاری را تغییر خواهد داد.

وی اضافه کرد: دولت در این راستا برای تغییر لوازم گرمازا کمک خواهد کرد و در مجموع مصرف آنها کاهش می‌یابد.

روحانی ادامه داد: در زمینه مترو در هفت شهر بزرگ کمک‌هایی صورت خواهد گرفت و به حمل و نقل عمومی نیز کمک‌هایی انجام خواهد شد.

رئیس‌جمهور با اشاره به برنامه‌های دولت برای کمک به بخش تولید،‌بخش برق را اولین هدف دولت در اعطای کمک عنوان کرد و افزود:‌ اگر به این بخش کمک نکنیم در آینده نزدیک با مشکل مواجهه می‌شویم و در برنامه داریم که ۱۳۰۰میلیارد تومان به بخش برق کمک کنیم.

روحانی افزود: ۲۲۰۰میلیارد تومان نیز به صورت یارانه تسهیلات پرداخت می‌شود که برای وام‌های با سود کم در جهت حمایت از سرمایه در گردش واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده است.

وی با تأکید بر کمک دولت به بخش نفت و گاز تصریح کرد: امسال چهار فاز از پارس جنوبی بهره‌برداری خواهد شد و ۱۰۰میلیون متر مکعب گاز به ظرفیت کشور اضافه می‌شود.

رئیس‌جمهور ادامه داد:‌ تولید نفت در کشور و همینطور فروش آن در این مدت افزایش پیدا کرده است.

مهمترین اقدام دولت اعلام قیمت خرید تضمینی گندم است

روحانی با اشاره به اقدامات دولت در زمینه اتمام پروژه‌های پارس جنوبی تصریح کرد: برنامه ما این است که در طول دولت یازدهم همه فازهای پارس جنوبی به اتمام برسد؛ در زمینه نفت و گاز حرکت‌های بسیار خوبی صورت گرفته و مردم اخبار این طرح‌ها را خواهند شنید.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود به طرح برنامه‌های دولت در بخش کشاورزی پرداخت و گفت: در چند ماهه گذشته از آغاز به کار دولت در بخش کشاورزی شاهد تحول بزرگی هستیم و مردم آثار آن را در گندم، جو و سایر محصولات کشاورزی خواهند دید.

رئیس‌جمهور مهمترین اقدام دولت را اعلام قیمت خرید تضمینی گندم در شهریورماه سال گذشته عنوان کرد و افزود: تا کنون پول هر میزان محصولات کشاورزی تضمین شده که میزان آن تا امروز به بیش از ۲۰۰هزار تن می‌رسد، نقداً به کشاورزان پرداخت شده است.

روحانی ادامه داد: دیدید که یک نفر ۹هزار میلیارد دلار تومان پول را برداشت و رفت؛ این مسائل در سایه تحریم رخ می‌دهد و تحریم شفافیت را بر می‌دارد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

خبر بندر | بندرگناوه، بندر دیلم، بوشهر