شما اینجا هستید

اخبار » مجوز اسکله تفریحی خور “جفره” بوشهر کاری غیرکارشناسی؟

مجوز اسکله تفریحی خور “جفره” بوشهر کارشناسی یا غیرکارشناسی؟

خبر بندر: همزمان با تحرکاتی برای ساخت اسکله تفریحی در خور ( آبراه دریایی) “جفره” بوشهر بر اساس مجوزی که سال ۹۸ صادر شده، نگرانی و اعتراض صیادانی که در این منطقه ماهیگیری می کنند نیز آغاز شده است زیرا آنان حفظ این پدیده طبیعی دریایی را پشتوانه‌ای برای تداوم پیشه آبا و اجدادی خود می‌دانند.

به گزارش خبر بندر، ایرنا، اعتراض صیادان فعال به ساخت اسکله گردشگری در جفره، ۲ روز پیش ( یکشنبه دوم مردادماه ) با انتشار ویدئویی از سوی یکی از صیادان پیشکسوت و خوشنام بوشهری در فضای مجازی بازتاب یافت و توجه‌ها را به خود معطوف کرد.

عبدالرسول غریبی در این ویدئو با ارائه توضیحاتی، به اقدام دستگاه‌های متولی در اعطای مجوز به ایجاد اسکله تفریحی در خور جفره معترض شد و از دادستان بوشهر خواست به عنوان مدعی العموم ورود کند و جلوی اجرای این پروژه را بگیرد؛ پروژه‌ای که او آن را مخرب و عامل تغییر در بستر طبیعی خور و کاهش آبزیان و از بین رفتن صدها شغل در حوزه دریا توصیف کرد.

به گفته این صیاد پیشکسوت، خور جفره زیستگاهی برای نمو گونه‌های مختلف آبزیان و منبعی برای تغذیه ماهی‌های این منطقه است و صدور مجوز اسکله تفریحی در جوار آن، خطر بالقوه‌ای به دنبال دارد که حیات پوینده این خور را تهدید می‌کند.

غریبی که سابقه ریاست اتحادیه صیادی بوشهر را در کارنامه دارد در این ویدئو خور طبیعی جفره را میراث گذشتگان دانست که تاثیر بسزایی در تامین معاش و اشتغال ساحل نشینان بوشهری داشته و دارد.

مسئولان مانع تعرض آشکار به طبیعت دریا شوند

در پی انتشار این ویدئو به گفت‌وگو با این صیاد پرداختیم. او گفت: ایجاد اسکله تفریحی در خور معروف جفره، با نا امن کردن این زیستگاه، تهدیدی جدی برای ذخایر آبزیان منطقه است.

غریبی توضیح داد: خور طبیعی جفره با جنگلی از جلبک‌ها و مرجان‌ها، از مهمترین خورهای استان بوشهر است که به دلیل جذر خوبی که دارد، محل آمد و شد گونه‌های ریز و درشت و انتهایی‌ترین محل تخم ریزی و رشد و پرورش گونه‌های ریز آبزی است که منبع تغذیه گونه‌های صیادی هستند.

غریبی معتقد است که مجوز این پروژه تفریحی در خور جفره ناآگاهانه و غیر کارشناسی صادر شده‌ است، چرا که آسیبی جبران ناپذیر به ذخیره دریا و پیشه صیادی در این منطقه می‌زند.

این صیاد بوشهری با بیان اینکه ” دریا و صیادی با ایجاد صدها اشتغال، جور بیکاری جوانان را در استان بوشهر می‌کشد” ، تاکید کرد: حفاظت از ذخیره دریا منوط به حفظ این خور است در حالی که ایجاد اسکله تفریحی و شمع کوبی در این محل، خور ارزشمند جفره را به سمت نابودی می‌برد.

به اعتقاد غریبی، بخش خصوصی به ۲ دلیل رخ ندادن جذر کامل در این محل و فراهم بودن زمینی مناسب برای ایجاد فضای کارگاهی، محلی در جوار خور جفره را برای ایجاد اسکله تفریحی در نظر گرفته است در حالی که شرایط محیطی و منطقه‌ای در اعطای این مجوز در نظر گرفته نشده است.

او مدعی شد: حتی مسئولان و کارشناسان حفاظت محیط زیست استان بوشهر هم در بازدید از این محل بر مخرب بودن اجرای این پروژه صحه گذاشتند و اذعان کردند که این اقدام باعث حذف زیستگاه آبزیان می‌شود.

این صیاد پیشکسوت از جانمایی پروژه‌های تفریحی بوشهر به طور متمرکز در بخشی از ساحل انتقاد کرد اما تاکید کرد که او و دیگر جامعه صیادی، هم مانند همه بوشهری‌ها دغدغه ایجاد زیرساخت‌های تفریحی را در این بندر همانند دیگر شهرهای ساحلی دارند اما در این مسیر باید با نظر سنجی از کارشناسان و آگاهان بومی مکان‌سنجی اصولی صورت گیرد.

غریبی بار دیگر از استاندار و دادستان بوشهر خواست تا مانع از این “تعرض اشکار به طبیعت دریا ” شوند تا خور ارزشمند جفره نجات یابد.

دیدگاه متفاوت معاون گردشگری میراث بوشهر

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر اما می‌گوید دستگاه‌های متولی محیط زیستی با بررسی محیط، تاییدیه لازم را برای صدور مجوز صادر کرده‌اند، به گفته او این پروژه تفریحی که بر روی دریا، بدون سنگ‌ریزی و با استفاده از شمع‌کوبی انجام می‌شود، که از نظر حفظ محیط زیست، بهترین شیوه برای سازه‌های آبی است.

وحید جمالی در مورد آسیبی که گفته می‌شود این سازه انسانی می‌تواند به امنیت محیط و پیشگیری از مهاجرت و تخم‌گذاری گونه‌های آبزی در این خور بزند، نظری دیگر داشت، او بیان کرد که امروز بسیاری از متخصصان محیط زیست به این نتیجه رسیده‌اند که برخی از همین سازه‌های انسانی به محلی مساعد برای زیستگاه زیستمندان دریایی تبدیل می‌شود.

به گفته او با همه اینها اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر مجوز این اسکله تفریحی را در شرایطی صادرکرده است که استعلام‌ها و تاییدیه‌های زیست محیطی لازم اخذ شده بود.

محیط زیست بوشهر: به اسکله تفریحی جفره اجازه استحصال از دریا نداده‌ایم

موضوع را از مدیرکل محیط زیست استان بوشهر که دنبال کردیم، گفت: این اداره کل تنها برای بخش ساحل پروژه اسکله صیادی در جفره مجوز صادر کرده و بر این اساس اجازه هیچگونه استحصال از دریا داده نشده است.

فرهاد قلی‌نژاد ادامه داد: این مجوز سال ۹۸ از سوی حفاظت محیط زیست تنها برای شمع‌کوبی در ساحل و عرشه بدون تعرض به دریا صادر شده است.

او این را هم اضافه کرد که علاو بر این، در اعطای این مجوز مدیریت فاضلاب این مرکز تفریحی برای آلوده نکردن دریا مورد توجه قرار گرفته است.

قلی‌نژاد گفت: در مورد تاثیری که این پروژه در سطح دریا در خور جفره دارد اداره کل شیلات به عنوان محل استعلام در این زمینه باید اظهار نظر کند.

شیلات بوشهر: برای اسکله تفریحی جفره از شیلات استعلام نشده است

از این رو در تماس با اداره کل شیلات استان بوشهر مساله استعلام از این اداره کل را جویا شدیم؛ علی بازدار مدیرکل شیلات بوشهر اعلام کرد: استعلامی در این زمینه از این اداره کل صورت نگرفته است.

مدیرکل شیلات استان بوشهر، افزود: محیط زیست متولی اصلی اعطای این مجوز است اما مشاور طرح باید استعلام لازم را از شیلات اخذ می‌کرد که این اقدام صورت نگرفته است.

شنیده‌ها حاکی از آن است که مجوز اجرای اسکله تفریحی سال ۱۴۰۰ تمدید شده است تا از نظر قانونی مانعی بر سر راه اجرای این پروژه در جفره نباشد؛ اما نکته‌ای که بیشتر اعتراض‌ برانگیز شده و منجر شده و حرف و حدیث‌های بسیاری نیز به راه انداخته است اینکه، حدود ۵۰۰ متر بالاتر از مکانی که حالا مجوز گرفته‌ است، اسکله‌ای نیمه کاره رها شده است و اسکلت آن در شرجی بوشهر در حال استهلاک و فرسودگی است، اما با چشم پوشی از این اسکله سازه، در فاصله‌ای نزدیک پروژه‌ای جدید کلید می‌خورد و این امر شائبه‌هایی را مبنی بر چرایی و نحوه اخذ این مجوز ایجاد کرده است.

آنچه هست

اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر ماده ۳آیین نامه قانونی سازمان بنادر و دریانوردی، به عنوان متولی صدور مجوز اجرای سازه‌های آبی، مجوز پروژه اسکله تفریحی گردشگری را در منطقه معروف به جفره ساحل بوشهر صادر کرده است و آنطور که رئیس اداره مهندسی سواحل و بنادر اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: همه تاییدیه‌ها و استعلام‌های لازم برای صدور این مجوز گرفته شده است.

حسین نصاری به ایرنا توضیح داد: برای اعطای این مجوز ابتدا از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سپس از حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی، دریابانی و دیگر دستگاه‌های مربوط استعلام می‌شود، سپس پرونده به “کمیته صدور مجوز سازه‌های آبی” می‌رود تا از نظر اجرایی و فنی و مستندات (استعلام‌ها و دیگر مدارک) بررسی شود و در نهایت این مجوز صادر می‌شود.

آنطور که او گفت: اجرای پروژه‌های سازه‌های آبی نیازمند، ارزیابی زیست محیطی است و اگر این تاییدیه گرفته شده، باید طرح به دستگاه متولی ارائه و بررسی لازم صورت گرفته باشد.

نصاری درباره استعلام از شیلات نیز بیان کرد: این پروژه تفریحی گردشگری در شعاع کیلومتری حوزه اختیارات اداره کل شیلات استان بوشهر قرار ندارد، بر این اساس با توجه به موقعیت اجرای این طرح، استعلام از این اداره کل لازم نیست.

سئوال بی پاسخ !

۲ سوال در این مورد کماکان بی‌پاسخ باقی‌ می‌ماند که نیازمند توضیح بیشتر مسئولان است؛ آیا فرآیند کارشناسی لازم برای مکان سنجی این پروژه تفریحی به درستی و با در نظر گرفتن همه ابعاد محیطی انجام شده است؟ چرا یک اسکله نیمه کاره در فاصله‌ای نزدیک نیمه کاره مانده و پروژه‌ای جدید آغاز شده است؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

خبر بندر | بندرگناوه، بندر دیلم، بوشهر