شما اینجا هستید

اخبار » پزشکانی که بدون زیر میزی عمل نمی‌کنند/ به این شماره اطلاع دهید

پزشکانی که بدون زیر میزی عمل نمی‌کنند/ به این شماره اطلاع دهید

خبربندر: در حالی پدیده زیرمیزی جرم و تخلف است که بررسی‌های میدانی حاکی از شیوع این پدیده در میان برخی از پزشکان بوشهر به بهانه تعرفه‌های پایین و کمی دستمزد است.

به گزارش خبربندر به نقل از خلیج فارس؛ زیرمیزی پزشکان زخم کهنه‌ ای است که هیچگاه ریشه‌ کن نشده و فقط از شکلی به شکل دیگر تغییر می‌کند و با تورم، مظنه‌اش بالاتر می رود. حالا برخی پزشکان برای اینکه رد پای زیرمیزی شان باقی نماند آن را به‌ صورت سکه و کارت هدیه دریافت می‌کنند.

در کنار فعالیت پزشکان پاکدستی که التیام‌ بخش درد‌های مردم هستند و پول برایشان اولویت نیست و برخی‌هایشان حتی حاضرند بیماران بی‌بضاعت را رایگان درمان کنند، برخی از پزشکان هم تنها در صورتی در اتاق عمل حاضر می‌شوند که صفر‌های حسابشان را چک کنند!

در چنین شرایطی اقشار ثروتمند جامعه با پرداخت زیر‌میزی‌هایی که گاهی به چند ده میلیون می‌رسد، جراحان پنجه طلایی را بر بالین بیمارشان حاضر می‌کنند، اما اقشار کم بضاعت جامعه با دستان خالی و درد و رنج بیماری تنها می‌مانند.

این در حالی است که هر پرداختی خارج از حسابداری بیمارستان، غیر قانونی است و در صورت شکایت و اثبات، پزشک خاطی علاوه بر برگرداندن مبلغ اصلی به بیمار ۱۰ برابر میزان تخلف جریمه می‌شود، با تکرار این تخلف جریمه‌اش ۵۰برابر می‌شود و با ادامه این روند، فرد خاطی به‌صورت موقت و حتی دائم از داشتن مطب محروم می‌شود.

با وجود این، به دلایل مختلف کمتر بیماری راضی می‌شود از پزشکش شکایت کند و در فقدان یا ضعف نظارت وزارت بهداشت، زیر میزی گرفتن پزشکان بیشتر رواج می‌یابد.

شاید اگر تمام موارد زیرمیزی از سوی مردم گزارش شود، آمارهای دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به چند برابر افزایش می یابد اما بیماران دلایل مختلفی را برای گزارش نکردن موارد زیرمیزی عنوان می کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر می گوید: پدیده و مشکل زیر میزی یا همان وجه اضافه‌ای که از بیمار گرفته می‌شود از سوی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی، تعزیرات، دادستانی و بازرسی پیگیری می‌شود.

دکتر یزدان پناه با بیان اینکه زیر میزی بیشتر از سوی جراحان گرفته می‌شود گفت: برای رسیدگی به تخلفات جامعه پزشکی و دریافت گزارش‌های مردمی سامانه ۱۹۰ وجود دارد و آن‌هایی که علاقمند هستند به صورت حضوری شکایت شان را اعلام کنند، می‌توانند به معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مراجعه کنند.

یزدان پناه افزود: از ابتدای سال تا کنون ۶۸ پرونده در قرارگاه نظارت بر سلامت بررسی که ۱۱ پرونده به نظام پزشکی، ۱۰ پرونده به تعزیرات حکومتی و ۱۶ پرونده به دادستانی ارجاع داده شده است.

دکتر یزدان پناه اظهار داشت: از این پرونده‌ها ۷ مورد منجر به پلمپ و ۵ پرونده نیز در دست اقدام است.

وی با تاکید بر اینکه مردم زیر میزی پزشکان را به سامانه ۱۹۰ اطلاع دهند افزود: خطاکاران علاوه بر اینکه مکلف هستند هزینه اضافی را باز گردانند، اگر نتوانند رضایت شاکی را به دست آورند قطعا کار به تعزیرات حکومتی و جریمه کشیده می‌شود.

به گفته این مقام مسئول اگر چه تعداد پزشکانی که ممکن است درخواست زیر میزی کنند نسبت به جامعه پزشکی بسیار محدود است، ولی گرفتن مبلغ اضافی و خارج از تعرفه تخلفی است که می‌تواند به قیمت طولانی شدن روند درمان یک بیمار و حتی از دست دادن جانش منجر شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

خبر بندر | بندرگناوه، بندر دیلم، بوشهر