شما اینجا هستید

اخبار » سه پیشنهاد به شهرداری گناوه/میدان مرکزی شهرگناوه را احیا کنید.
گروه : اخبار

یرای گناوه نقش جهان بسازید
محمد مظفری
خبر بندر: روز یکشنبه ۹مهر ماه به دعوت شورای شهر و شهرداری بندر گناوه ، نشست هم اندیشی با شهروندان برای شنیدن پیشنهادات جهت بهبود وضعیت شهر گناوه برگزار گردید. ضمن تشکر از این اقدام مهم و در راستای حقوق شهروندی شهرداری گناوه، در همین زمینه نکاتی را در راستای توسعه مبلمان شهری پیشنهاد می دهم.
پیشنهاد اول: داشتن نماد های شهری برای شهرها بخصوص شهرها و بنادر گردشگری می تواند به توسعه آن شهر و کمک زیادی کند. برای تهیه و ساخت نماد یا المان های شهری در بندر گناوه نه تنها اقدام صحیح و علمی صورت نگرفته بلکه در معماری شهری نیز شاهد ویژگی های شهری نیستیم. ایجاد نمادهای شهری مرتبط با فرهنگ و تاریخ گناوه باید در اولویت شهرداری باشد.
پیشنهاد دوم : میدان مرکزی در هر شهر نقطه عطف ایجاد و تشکیل هر شهر و توسعه مبلمان شهری آن است. از این رو در معماری شهرها و همچنین مبلمان شهری به آن توجه ویزه می شود. میدان مرکزی گناوه بخاطر فضای بسیار گسترده و همچنین قرار گرفتن در مرکز بازار از اهمیت خاصی در گناوه برخوردار می باشد که در سالهای گذشته بدیل عدم توجه به آن به حال خود رها گردیده و در حال حاضر نیز متاسفانه به عنوان کمپ نصب چادر یا استراحت گردشگران استفاده می شود! در حالیکه این میدان مهم در کنار بزرگترین بازار تجاری جنوب ایران می تواند به یک نماد و المان مهم شهری در جنوب ایران و کل کشور تبدیل شود که همچون بازار و ساحل زیبای گناوه جذب کننده گردشگر باشد.
نمونه های مهمی مثل میدان امام(نقش جان) اصفهان یا میدان امام همدان می توانند مدل های شایسته ای برای بازسازی میدان امام گناوه باشد. اگر چه به لحاظ سو مدیریت و با استقرار دستفروشان و اغذیه فروشان سیار چهره این میدان مهم در سالهای اخیر مخدوش شده ولی یقینا با یک برنامه ریزی مهم و طراحی مدرن می توان میدان امام گناوه را به یک میدان گردشگری مهم در جنوب ایران تبدیل نمود. البته بافت بازار و ساخت و ساز های اطراف میدان گناوه نیز می توانند به زیباسازی این میدان کمک کنند. پیشنهاد می شود شورای شهر و شهرداری گناوه با مسدود نمودن ورودی های میدان امام این میدان را تبدیل به نمادی بین المللی برای مهمترین بندر تاجاری جنوب ایران کنند.
پیشنهاد سوم: یقینا برای ایجادی شهری منظم و بدون شلوغی ایجاد پارکینگ های عمومی می تواند بهترین گزینه باشد. گناوه به شدت به پارکینگ طبقاتی در اطراف گناوه نیاز دارد و برای تبدیل میدان امام به یک میدان گردشگری وجود پارکینگ های طبقاتی در اطراف بازار الزامی است.

میدان امام خمینی گناوه

میدان امام خمینی همدان

میدان نقش جهان اصفهان

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

خبر بندر | بندرگناوه، بندر دیلم، بوشهر