شما اینجا هستید

اخبار » برگزاری نشست ادبی فایزدرخورموج
گروه : اخبار

در جلسه هفتگی انجمن ادبی فایز دشتی که دوشنبه های هر هفته در فرهنگسرای خورموج برگزار می شود اصغرمنصوری نسب به بررسی غزل” حافظ خلوت نشین دوش به میخانه شد” پرداخت و گفت: این غزل مورد بحث و مشاجره ی اهل بحث بوده و تفرق آرا در باب این شعر فراوان است .

 پژوهشگر خورموجی افزود : برخی آغاز این شعر را” حافظ خلوت نشین” صحیح تر دانسته اند .  ولی به عقیده ی حافظ شناسانی مثل خرمشاهی ” ذاهد خلوت نشین” صحیح تر است چون هیچ شاعری شعرش را با خود و با ندای تهذیب شروع نمی کند .

 وی ادامه داد: کلمه ی دیگر مورد بحث در این شعر پیمان و پیمانه است و پیمانه ذاهد در لفظ است و نه ذاهد در معنا و پیمان برای کسی است که پیمان را نگه دارد و حافظ می گوید  اگر پیمانه را دست کسی دادند باید پیمان را نگه دارد .

منصوری نسب اضافه کرد : بارگه پادشاهی حافظ سفر معنوی به قله ی کوه قاف است و رسیدن به آن قله نیاز به سفر معنوی دارد و به توجه و تذکر نیاز است .

وی خاطر نشان کرد : عرفا پادشاه حقیقی هستند و معتقدند برای این سفر به خلسه نیاز است و خلسه یعنی وجود را از هر چه غیر  خالی کردن و در خود فرو رفتن است.

منصوری نسب افزود:

در توحید احدیه و توحید واحدی انسان در وحدت وجود خلاصه می شود  و انسان برای اولین سفر نیاز به تزکیه دارد.

وی یادآور شد: حافظ می گوید  اگر کسی ساکن کوه کبریا شد شریکی ندارد چون به عالم شهادت می رسد .

منصوری نسب تصریح کرد : حافظ جان انسان را عزیز می دارد چون نفخه ی الهی در وجود آدمی ست.”

در ادامه برنامه ی شعر خوانی با چند سپید از میلاد مظفری شروع شد و سپس مهرزاد آل بویه شعری از شاملو- مرتضی حمادی چند دوبیتی و شعر نو – حسین بازپیچ چند دوبیتی فارسی و گویشی – مهدی شیخیانی و شعری از دکتر بهروز یاسمی – ابوذر زارعی چنددو دوبیتی فارسی و گویشی – ایمان جمشید پور چند ترانه و دوبیتی و رباعی – اعظم چمکوری دوبیتی – رشیدی و سپید – سکینه نظارات سپید – خانم آسیه دهباشی غزل – زهرا کارگر سپید  و صدیقه زیارتی چند دوبیتی را قرایت کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

خبر بندر | بندرگناوه، بندر دیلم، بوشهر