شما اینجا هستید

اخبار » نماز شب
گروه : اخبار

صدای بندر – یداله مظفری: «و من اللیل فتهجد به نافله لک عسی ان یبعثک ربک مقاماً محمودا»
پاسی از شب را از خواب برخیز و قرآن و (نماز) بخوان. این یک وظیفه اضافی برای توست تا پروردگارت تو را به مقامی در خور ستایش برانگیزد.
« و من اللیل فتهجد به» پاسی از شب را از خواب برخیز و قرآن بخوان (آیه ۷۹ سوره اسراء)
مفسران معروف اسلامی این تعبیر را اشاره به نافله شب که در فضیلت آن روایات بیشماری وارد شده است دانسته اند هرچند آیه صراحت در این مسأله ندارد ولی با قرائن مختلفی که در دست است این تفسیر روشن به نظر می رسد. سپس می گوید این یک برنامه اضافی است علاوه بر نمازهای فریضه برای تو (نافله لک)
بسیاری این جمله را دلیل بر آن دانسته اند که نماز شب بر پیامبر واجب بوده است زیرا نافله به معنی زیاده است. اشاره به اینکه این فریضه اضافی مربوط به تو است. به هر حال در پایان آیه نتیجه این برنامه الهی روحانی و صفابخش را اینچنین بیان می کند باشد که در پرتو این عمل خداوند تورا به مقام محمود مبعوث کند. (عسی ان یبعثک ربک مقاماً محمودا) بدون شک مقام محمود مقام بسیار برجسته ای است که ستایش برانگیز است چرا که محمود از ماده حمد به معنی ستایش می باشد.
روایات اسلامی اعم از روایات اهل بیت (ع) و روایاتی که از طریق برادران اهل تسنن نقل شده است مقام محمود را بعنوان مقام شفاعت کبری تفسیر کرده است چرا که پیامبر (ع) بزرگترین شفیعان در عالم دیگر است و آنها که شایسته شفاعت باشند مشمول این شفاعت بزرگ خواهند شد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

خبر بندر | بندرگناوه، بندر دیلم، بوشهر