شما اینجا هستید

اخبار » مواد غذایی که باعث افزایش شیر مادر می شود
گروه : اخبار

   صدای بندر – آذین صبوری: تغذیه یکی از موضوعات بسیار مهمی است که یک مادر شیرده باید از آن آگاهی کامل داشته باشد،زیرا تغذیه مادر بر روی تغذیه فرزند او چه در دوران جنینی و چه زمانی که فرزند وی به دنیا می آید تاثیر مهمی دارد.ترشح شیر مادر با آنچه که شما در طول روز می خورید و می نوشید ارتباط موثر دارد.نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز در دوران شیردهی لازم است، همچنین رساندن کالری کافی به بدن و تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن می تواند در تولید شیر موثر باشد.

مواد غذایی زیر حاوی ترکیباتی هستند که می توانند به فرآیند ترشح شیر کمک کرده و سبب ازدیاد شیر مادر شوند:

ð     ماءالشعیر: ماءالشعیر در تولید و افزایش شیر مادر موثر است.

ð     نوشیدنی ها: آب،برخی از از دم کرده های گیاهی(دم کرده گزنه)حاوی لاکتوژن می باشند و به تولید شیر مادر کمک می کنند.

ð   زیره،رازیانه: زیره سبز دارای خاصیت محرک ترشح شیر بوده و رازیانه دارای ترکیباتی است که با تحریک تولید استروژن و پرولاکتین       سبب افزایش ترشح شیر مادر می شود.

ð   شنبلیله: شنبلیله یک گیاه محرک اشتهاست که به دلیل دارا بودن فیتواستروژن ها ترشح شیر را زیاد کرده و اشتهای مادر را برای تامین احتیاجات تغذیه ای افزایش می دهد.

ð     زنجفیل: زنجفیل برای راحت سرازیر شدن شیر مادر و روان شدن آن موثر است.

ð     زردچوبه: زردچوبه حاوی ترکیبات شیر افزا بوده و از طرفی می تواند در پیشگیری از التهابات موثر باشد.

ð      زردآلو: زردآلو حاوی ویتامین C به مقدار زیاد می باشد که موجب ازدیاد شیر مادر شده و از طرفی برای نوزاد مفید است.

ð   سبزیجات برگ پهن و سبز: این سبزیجات مانند اسفناج،کلم،کاهو سبب ازدیاد شیر مادر می شوند و منبع خوبی از انواع ویتامین ها،           مواد معدنی،آنزیم ها و فیتو استروژن ها می باشند که عمل شیرآوری را تقویت می کند.

ð   هویج و چغندر: این سبزیجات سرشار از بتاکاروتن می باشند که در تولید شیر، این ماده به مقدار فراوان مورد نیاز است.این سبزیجات همچنین دارای روغن های فرار و فیتو استروژن بوده که در تولید شیرمادر موثرند.

ð   ریحان،جعفری: ریحان جزء گیاهان شیر افزا و دارای خاصیت ضد نفخ برای مادر و کودک است.جعفری یکی از مواد گیاهی است که               سبب تقویت تولید شیر مادر و افزایش شیر می شود.

ð   غلات و حبوبات: غلات و حبوبات حاوی مواد شیر افزا می باشند.از معروف ترین آنها که پرمصرف نیز می باشد،می توان برنج،جو و ارزن           را نام برد.از حبوبات نیز می توان به عدس و نخود اشاره کرد.

ð   جو دوسر: جو دوسر به دلیل داشتن آهن به تولید شیرمادر کمک کرده و همچنین دارای ترکیبات گالاکتوژن(شیرآور) می باشد.همچنین           در رفع افسردگی موثر است و از طرفی تعریق بدن را افزایش می دهد و ضد اسپاسم نیز می باشد.

ð   جوانه ها: انواع جوانه ها به ویژه جوانه جو در ازدیاد شیر مادر موثر بوده و همچنین سبب افزایش چربی شیر مادر شده و در نتیجه شیر مادر چرب تر و مغذی تر بوده و نوزاد احساس سیری بیشتری می کند.

ð      انواع مغزها:مغز بادام از جمله مغزهای خوراکی است که به تولید شیر مادر کمک می کند.البته مصرف آن به صورت خام بهتر است.

ð   دانه های کنجد:دانه های کنجد سیاه و درشت در افزایش تولید شیر موثر می باشند.دانه های ریز و کمرنگ کنجد علاوه بر شیر افزا بودن،هضم راحت تری در دستگاه گوارش دارند.

ð   چربی و روغن ها: نوع چربی که مادر مصرف می کند،در ترکیبات چربی شیر او تاثیر می گذارد.توصیه می شود مادران شیرده از روغن های غیر اشباع و اسیدهای چرب امگا- ۳ (ماهی،روغن دانه کتان)استفاده نمایند و مصرف چربی های اشباع، روغن های جامد و مواد غذایی دارای اسید چرب ترانس خودداری نمایند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

خبر بندر | بندرگناوه، بندر دیلم، بوشهر