شما اینجا هستید

اخبار » تشکیل گروه های حامی ، ضامن موفقیت مادران شیرده
گروه : اخبار


صدای بندر – اهمیت تغذیه مطلوب شیرخواران و کودکان خردسال برای بقاء رشد و تکامل آنها به خوبی شناخته شده است و به عنوان یک موضوع مهم بهداشت عمومی در طول دهه های گذشته پذیرفته شده است. تغذیه انحصاری با شیرمادر برای ۶ ماه اول تولد فواید بی نظیر شیرمادر را به شیرخواران و مادارن اعطاء می کند.

اما متاسفانه روش تغذیه شیرخواران و کودکان خردسال در سراسر دنیا مطلوب نیست.طبق آخرین بررسی های انجام شده در ایران فقط ۵۳٫۱۳% از کودکان ، به طور انحصاری با شیرمادر تغذیه می شوند که این رقم در استان بوشهر ۴۵٫۵۷ درصد می باشد و از شاخص کشوری نیز پایین تر می باشد.

در طول چند سال گذشته نهضت راه اندازی بیمارستان دوستدار کودک برای ارتقاءکیفی مراقبت های تغذیه ای اقدام مفیدی بوده است ؛ اما فقط کمک به مادر برای شروع تغذیه انحصاری با شیرمادر کافی نیست . او نیاز دارد به محیطی برگردد که امکان تداوم روش های مناسب تغذیه فرزندش فراهم باشد و به حمایت های جامعه ، خانواده ، محیط کار ، به ویژه کارکنان بهداشتی آگاه و ماهر برای رفع مشکلاتش نیازمند است.

در این راستا شعار بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۳ ” حمایت از تغذیه با شیرمادر : همراه مادر ” توسط این سازمان انتخاب شده است که مشاوره تغذیه با شیرمادر را توسط گروه های مردمی و گروه های حمایتی تاکید می کند.

در سیستم سنتی حمایت مادر برای تغذیه با شیرخوار توسط خانواده فراهم می شود ولی با تغییر شیوه زندگی به ویژه زندگی شهرنشینی حمایت به طور وسیع تر لازم است که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱-      خانواده : همسران/والدین/پدران –خانواده و دوستان و …

۲-      شبکه های اجتماعی : درمحل بازار – مراسم مذهبی – پارک محله و …

۳-      سیستم مراقبت بهداشتی

۴-      محیط کار و اشتغال : فراهم نمودن تسهیلاتی مانند تماس مادر و شیرخوار و دوشیدن و ذخیره نمودن شیر.

۵-      دولت/قانون : وضع قوانینی برای اعطای مرخصی زایمان با پرداخت حقوق برای زنان شیرده.

بنابراین کلید بهترین روش های تغذیه با شیرمادر ، حمایت مستمر روز به روز از مادران شیرده در خانه و جامعه است.

زینب شیخ نصری

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

خبر بندر | بندرگناوه، بندر دیلم، بوشهر