شما اینجا هستید

اخبار » عوض‌پور: هدف شایعه سازان در خصوص منطقه آزاد بوشهر، سوء استفاده اقتصادی و مالی است
گروه : اخبار

معاون برنامه ریزی استاندار بوشهرگفت: تصویب منطقه آزاد تجاری صنعتی بوشهر مستلزم طی فرآیندهای زمان‌بری است که بخشی از آن در دولت و بخشی نیز در مجلس شورای اسلامی باید انجام شود و مردم فریب شایعات را نخورند.

به گزارش صدای بندر به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری بوشهر، رضا عوض‌پور شامگاه چهارشنبه درجمع خبرنگاران با بیان اینکه ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی بوشهر یکی از مطالبات اصلی مردم بوشهر است اظهار کرد: با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته در سال‌های گذشته که به سرانجام نرسید، با شروع بکار دولت یازدهم و با تاکیدات دکتر سالاری استاندار محترم بوشهر، با جدیت مورد توجه قرار گرفته که پیگیری­های قانونی از سوی استاندار در مراجع مختلف در دولت در حال انجام است.

وی با بیان اینکه طرح مطالعاتی ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی بوشهر تدوین وتعیه شده تصریح کرد: این طرح ابتدا باید در کارگروه تخصصی شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی کشور تأیید و پس از آن در قالب لایحه پیشنهادی به کمیسیون تخصصی وابسته به هیئت وزیران ارجاع شود.

معاون برنامه ریزی استاندار بوشهرافزود: پس از تأیید کمیسیون، برای اتخاذ تصمیم نهائی در هئیت محترم وزیران مطرح و به عنوان لایحه تصویب شود.

عوض‌پور گفت: پس از انجام همه این مراحل و تصویب هئیت محترم دولت، لایحه مربوطه به مجلس شورای اسلامی ارسال می‌شود که در صورت تصویب در کمیسیون تخصصی، در صحن علنی مجلس مطرح و پس از تصویب نمایندگان محترم مجلس، مصوبه تأسیس منطقه آزاد به دولت ابلاغ می‌شود.

وی با بیان اینکه درخواست موضوع توسط استاندار محترم به معاون اول رئیس جمهور ارائه شده خاطرنشان کرد: دکتر جهانگیری با تاکید بر تسریع در انجام فرآیندهای لازم برای تاسیس منطقه آزاد بوشهر، موضوع را به دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور ارجاع داده است.

معاون برنامه ریزی استاندار بوشهر تصریح کرد: دبیرخانه مناطق شورای عالی مناطق آزاد نیز مستندات مورد نیاز را جهت بررسی، طرح و تصویب به استان اعلام کرده است.

عوض‌پور با اشاره به اینکه در حال حاضر مستندات طرح توسط استان تهیه شده افزود: برای تایید و تصویب موضوع در مراجع ذکر شده با جدیت، توسط مدیریت عالی استان در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه محدوده منطقه آزاد در شهرستان بوشهر است گفت: منطقه آزاد تجاری صنعتی بوشهر خارج از محدوده شهر بوشهر قرار دارد.

معاون برنامه ریزی استاندار بوشهر بیان کرد: طبق ضوابط تعیینی، امکان اینکه شهر بوشهر به عنوان منطقه آزاد تعیین شود امکان پذیر نیست.

عوض‌پورخاطرنشان کرد: محدوده تعیین شده به نحوی انتخاب شده که استقرار منطقه آزاد در آن نقطه ضمن اینکه برای استان و مرکز استان دست آوردهای مناسب اقتصادی، بازرگانی از جمله فعالیت­های صنایع مونتا‍‍ژ اولیه، انبارداری، بسته بندی و فرآوری ، را به همراه دارد، کمترین تأثیر را بر قیمت کالاها و خدمات، به ویژه زمین، مسکن و اجاره بهاء و قیمت کالاها و اقلام مصرفی مردم بوشهر ندارد.

وی افزود: با توجه به وسعت منطقه آزاد تعیین شده، پاسخگویی به همه نیازهای آن منطقه آزاد در زمینه اماکن صنعتی، اداری، تجاری، مسکونی و غیره در همان منطقه پیش بینی شده و سربار جمعیتی قابل توجهی را به شهر بوشهر اضافه نمی‌کند.

عوض پور در مورد تأثیر تأسیس منطقه آزاد بوشهر بر قیمت زمین گفت: محدوده تعیین شده منطقه آزاد صددرصد از اراضی ملی، موات، لم یزرع و استحصال شده از اراضی جذر و مدی تشکیل شده و بنابراین تأثیری بر قیمت اراضی غیردولتی و مسکن و املاک در بندر بوشهر ندارد.

معاون برنامه ریزی استاندار بوشهرضمن تأکید بر جدیت مدیریت ارشد استان در پیگیری ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی بوشهر اظهار کرد: با توجه به زمان‌بر بودن تصویب این طرح، از مردم انتظار می‌رودکه تحت تأثیر شایعاتی که با هدف سوء استفاده اقتصادی و مالی ایجاد می‌شود قرار نگرفته و مطمئن باشند که با طی هر یک از مراحل ذکر شده، به طور شفاف و از طریق مراجع رسمی اطلاع رسانی صورت می‌گیرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

خبر بندر | بندرگناوه، بندر دیلم، بوشهر