شما اینجا هستید

اخبار » آشنایی با تقلبات در مواد غذایی
گروه : اخبار

آیا تا کنون در مورد تقلبات درمواد غذایی چیزی شنیده اید ؟ آیا میدانید امروزه به دلیل استفاده روزافزون مواد غذایی

برخی افراد سودجو برای کم کردن هزینه های تولید، جهت کسب درآمد بیشتراقدام به انجام تقلب در تولید  برخی از  محصولات و مواد غذایی می نمایند؟

تقلب در شیر
تقلب در شیر  نیز به شکل های مختلفی صورت می گیرد که مهم ترین آنها عبارتند از:
مخلوط کردن شیر حیوانات مختلف:
شیر حیوانات مختلف در برخی از نقاط دنیا، دارای قیمت متفاوتی است. برای نمونه در کشور ما شیر گوسفند مطلوب تر از شیر گاو است و به همین جهت متقلبین شیر گوسفند را با مقداری شیر بز یا گاو مخلوط می کنند و به فروش می رسانند.
اضافه کردن آب به شیر:
چون با اضافه کردن آب، حالت و رنگ شیر تغییر چندانی نمی کند، لذا برخی از فروشندگان سودجو مقداری آب به شیر اضافه نموده و به بازار عرضه می کنند.
اضافه کردن نشاسته به شیر:
برای این که شیر مخلوط شده با آب به سادگی تشخیص داده نشود، متقلبین مقداری نشاسته به شیر اضافه می کنند، به نحوی که غلظت آن در حد شیر طبیعی باشد.
اضافه کردن جوش شیرین به شیر:
شیر در طی مراحل تولید، نگهداری و توزیع از راه های گوناگون آلوده می شود و چنانچه در شرایط نامساعد و غیر بهداشتی نگهداری شود به سرعت فاسد می گردد. برای پوشاندن عیب و فساد شیر، مقداری جوش شیرین به شیر فاسد افزوده می شود که موجب خنثی شدن اسیدهای سنتز شده توسط میکروب ها شده و به این ترتیب شیر در اثر حرارت، لخته و دلمه نمی شود و فساد آن مخفی می ماند. در حالی که سایر مواد مضر حاصل از میکروب ها ممکن است همچنان فعال باقی بماند و با مصرف شیر فاسد اختلالاتی در بدن به وجود آید.
افزودن کرومات و بی کرومات پتاسیم در شیر:
عده ای از دامداری ها به جای جوش شیرین، مقداری کرومات و بیکرومات پتاسیم به شیر فاسد و ترش شده اضافه می کنند تا از لخته شدن آن طی فرآیند حرارتی جلوگیری شود.

تقلب در کره
اضافه کردن آب به کره:
عده ای از متقلبین برای بالا بردن وزن کره، مقداری آب یا کازئین و آب به آن می افزایند.در نتیجه مقدار آب کره از حدود ۲۰ درصد، گاهی تا ۴۰ درصد افزایش می یابد. برای سهولت جذب آب، مقداری کازئین، کازئینات سدیم یا مواد جاذب رطوبت دیگری مانند کلروسدیم به کره اضافه می کنند؛ بنابراین وزن آب و کازئین به وزن کره اضافه می شود و از مقدار چربی آن کاسته می گردد.
اضافه کردن چربی های حیوانی یا نباتی (مانند مارگارین) به کره:
در برخی موارد متقلبین به کره  چربی های حیوانی یا نباتی مانند مارگارین و یا روغن های نباتی دیگر می افزایند که در این حالت نیز چون قیمت روغن ها و چربی ها از کره ارزانتر است این عمل برای متقلب مقرون به صرفه خواهد بود .
اضافه کردن مواد رنگی به کره:
گاهی رنگ زرد کرهمورد توجه مصرف کنندگان است. به همین علت  کره را با مواد رنگی مخلوط می کنند که برخی از دسته ی مواد افزودنی مجاز مانند ویتامین های A و B هستند وبرخی دیگر مواد افزودنی غیر مجاز و خطرناک.
افزودن بی کرومات به کره:
در مواردی برای جلوگیری از بروز نشانه های تندی و ترشی کره، ماده شیمیایی بی کرومات به آن افزوده می شود.

تقلب در ماست :

–          برای ایجاد غلظت مناسب از نشاسته در تهیه ماست استفاده می شود .

–          در مقاله بعد به تقلبات در ادویه ها می پردازیم .

سمیه زارعی


شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

خبر بندر | بندرگناوه، بندر دیلم، بوشهر