شما اینجا هستید

اخبار » گناوه و نیاز به تیم مجرب برای مدیریت شهری

صدای بندر- سام شایسته :با پایان انتخابات شوراها و فارغ شدن از فضای خاص انتخاباتی و تایید انتخابات شورای شهر گناوه حالا فارغ از اتفاقات ومسائل روزهای انتخابات باید همه برای ساختن شهری سالم،پیشرو ومدرن همت کنیم .اگر چه عملکرد شورارا نباید در انتخاب شهردار و نظارت بر عملکرد او خلاصه کرد ولی در حال حاضر به نظر می رسد مهمترین وظیفه شورای شهر انتخاب فردی با تجربه و امتحان پس داده به عنوان شهردار برای بندر بزرگ و مهم گناوه است.

طی روزهای گذشته تعدادی از افراد به فراخور شرایط موجود ، در فضای رسانه ای و فضای مجازی ا فرادی را برای گزینه شهرداری گناوه معرفی نموده اند که به نظر می رسد اگر این موج احساسی و ناشی از فضای خاص روز های تبلیغات انتخاباتی  توسط نخبگان،فعالان رسانه ای در گناوه و اعضای شورا مدیریت نشود می تواند پیامدهای ناخوشایندی را به دنبال داشته باشد.

 به هر حال فرایند انتخاب شهردار باید کاملا حساب شده  باشد . سوار شدن بر موج احساسات می تواند انتخاب را به بیراهه ببرد. به غیر از انتخاب شهردار مدیریت مطلوب اعضای شورای شهر بر وضعیت موجود شهر نیز از دغدغه های شهروندان گناوه ای است  لذا در اینجا مواردی را جهت تذکر به دوستان عزیز در شورای شهر گناوه پیشنهاد می کنم :

۱-اگر منتخبین محترم شورای شهر قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران  را مطالع نمایند شاهد تعیین و تصویب وظایف گسترده ای برای شوراهای شهر و روستا خواهند بود وظایفی که متاسفانه شوراهای پیشین یا از آن خبر نداشتند یا برای فعالیت دراین حوزه ها برنامه نداشتند.پس به نظر میرسد بهتر است که اولویت های کاری شورا پس از انتخاب شهردار بر اساس اختیارات شورا بر اساس قانون تنظیم گردد.

۲-اگر چه بر اساس قانون شرایط انتصاب شهردار نیز مثل عضویت در شورای شهر بدون شرایط سخت و پیچیده است ولی به نظر نگارنده شورای شهر به عنوان  گلوگاه ، صافی و مرجع اصلی انتخاب شهردار باید پیچیده ترین و سخت ترین شرایط را برای اانتخاب شهردار به کار بگیرد. در این بین ویژگی هایی مثل تخصص و تعهد،مشروعیت ، محبوبیت در بین افکار عمومی و مردم ، دانش بالا و به روز  در حوزه مدیریت شهری ،تجربه مدیریتی در شهرهای بزرگ و کوچک و.. نیاز فرد مورد نظر است

۳-متاسفانه در سال های اخیر و در بسیاری موارد و در شهرهای کوچک و بزرگ شاهد انتخاب افراد در شورا ها و شهرداری ها با حمایت قومی و قبیله ای و با استفاده از آرای فامیلی بوده ایم روندی که نمی تواند نشان دهنده یک جامعه پیشرو باشد. از این رو انتظار می رود انتخاب شهردار و مدیران شهرداری نیز بدون در نظر گرفتن ویژگی های ذکر شده و فقط بر اساس توانمندی افرادوشایستگی آنها باشد.

۴- گناوه به مدد رونق تجارت و سرمایه گذاری عظیم بخش خصوصی به عنوان بندری بزرگ و مهم در سال های اخیر خو را درکشور و در میان بنادر مهم تجاری حوزه خلیج فارس معرفی نموده است. ولی متاسفانه مدیریت شهری در این بندر مهم  همراه با توسعه تجاری دراین بندر توسعه نیافته است . و به نظر می رسد بیشتر توقعات مردم نیز متوجه شورای شهر است که با برنامه ریزی مناسب مطالبات مردمی را در خصوص رسیدگی به وضعیت شهری این بندر تجاری براورده سازد.

۵- چینش اعضای شورا و انتخاب هیئت رئیسه شورای شهر می تواند در پذیرش و تاثیر گذاری  شورا بر افکار عمومی و مدیران بومی ، استانی و ملی موثر باشد. پس انتخاب هیئت رئیسه قوی و شایسته باید در دستور کار شورا قرار گیرد.

۶- یقینا تشکیل کمیسیون های مختلف شورا با استفاده از نیروهای متخصص و شایسته شهر کمک فراوانی به شورای جهت برنامه ریزی و مدیریت شهر خواهد کرد.

۷- آنچه در کنار توسعه تجارت در سال های اخیر در گناوه مغفول افتاده فعالیت های فرهنگی است توجه جدی به فرهنگ عمومی باید با حضور کارشناسان این امر از اولویت های شورا باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

خبر بندر | بندرگناوه، بندر دیلم، بوشهر